30 cze 2015

Autoportrety #2

 Witam wszystkich tą dosyć późną, wieczorową porą. 
Mam nadzieję, że nie układacie się jeszcze do spania, a nawet jeśli - może zerkniecie przed zaśnięciem na fotografie, które dziś zaprezentuję. Może one sprawią, że Wasze sny będą przyjemniejsze - tego bym życzyła i sobie i Wam!
Autoportrety to dla mnie szczególna forma zdjęć, mam wrażenie, że są najbardziej szczere, naturalne, niewymuszone. Nie muszę dopasowywać się do trudnych warunków, mogę działać spokojnie, mogę poprawić wszystko na bieżąco, kontroluję przebieg zdjęć w stu procentach. Niestety coraz rzadziej miewam czas na to, aby takie zdjęcia wykonać, szczególnie w ciągu roku akademickiego. Jednak wakacje są po to, aby je produktywnie wykorzystać, dlatego postaram się, aby autoportretów pojawiało się więcej. Bo i Wy je lubicie, z tego co pamiętam. Taki post pojawił się już w zeszłym roku: KLIK i sądząc po komentarzach - byliście zadowoleni. Ciekawe, czy będzie tak i tym razem.
Zostawiam Was ze zdjęciami i cytatami, które wybrałam.
Bon apetit!

* * *

 
 

 "Być może nie istnieje żaden inny rodzaj intymności, mogący konkurować z dwoma spojrzeniami, które spotykają się z mocą i zdecydowaniem, i które całkiem po prostu nie godzą się na oderwanie od siebie."
Jostein Gaarder "Dziewczyna z Pomarańczami"


 

 "Pierwsza zasada życia. Rób rzeczy których się boisz."

~ Rebecka Michaelson


 

OKULARY -> KLIK 

 "Pytasz, jak będę cię kochał, więc ci powiem, że na pewno głośno. Tak, żebyś wyraźnie poczuła na ciele każdą literę - od K, poprzez O, C, H, A aż do M. Dopiero później, tuż przed snem, będę kochał cię delikatnie i półgłosem, by, jak zaśniesz, kochać cię nie do powiedzenia.”
~ Piotr Adamczyk "Dom tęsknot”


 

 "Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach, a potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność, pozwala byle komu się oswoić".
~ Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"


 

 "Myślę, że tak naprawdę chciałabym być drzewem. Drzewo na szczęście nie jest istotą tak kruchą jak człowiek. Niestraszne mu pory roku. Nie lęka się byle wichury. Drzewo istnieje dla siebie samego - nikt nie jest mu potrzebny, za nikim nie tęskni. Chciałabym być pięknym drzewem, mieć długie gałęzie, sięgające do jasnego, czystego nieba. Mieć mnóstwo liści igrających zwiewnie na majowym wietrze. I mieć korzenie. Silne, mocno rozrośnięte korzenie, ukryte głęboko pod ziemią. Być drzewem, którego nie można przesadzić, a które i ściąć niełatwo."
Roma Ligocka "Czułość i obojętność"


 

 "Tak kochać, aby nie było miejsca ani tchu na pytanie o sens tej miłości, o szanse uzyskania czegokolwiek."
~ Anna Kamieńska ''Notatnik 1973-1979''


 

 "po naszym rozstaniu umyłam sobie głowę. kupiłam lakierki i trzy nowe kiecki. przez tydzień codziennie tańczyłam z innym chłopakiem i oglądałam głupie filmy. całymi godzinami łaziłam po parku i śmiałam się, gadałam do siebie. podskakiwałam, kiedy nikt nie widział. byłam wolna! kupowałam sobie lizaki i kolorowe pierniki, wpadałam do ludzi wesoła jak skowronek, jeździłam taksówkami, obcięłam włosy.
a potem zrobiło się przeraźliwie smutno i ciemno i myślałam, że to świat się kończy, ale świat się nie skończył, tylko wszystko we mnie i dookoła mnie ucichło. mój dom jest jak telewizor z wyłączoną fonią."

— Agnieszka Osiecka "Listy śpiewające"


 

TOP -> KLIK 

 "I znowu był czerwiec – łagodne, długie, wolno gasnące wieczory, wieczory które tak wiele obiecują, że cokolwiek się z nimi zrobi, ma się zawsze wrażenie porażki, zmarnowanego czasu. Nie wiadomo jak najlepiej je przeżyć. Iść przed siebie, albo może zostać w domu i siedzieć przy szeroko otwartym oknie, tak żeby ciepłe powietrze, nasycone dźwiękami lata, weszło do pokoju i zmieszało się z książkami, z ideami, z metaforami, z naszym oddechem. Ale nie, to także nie jest sposób, to nie jest możliwe. Można ich – tych niekończących się wieczorów – tylko żałować, kiedy już przeminą, kiedy dzień będzie coraz krótszy. Są nieuchwytne."
Adam Zagajewski "Lekka przesada"


 


 "Śniło mi się, że przyszłaś. Toteż siedzę i czekam tu na ciebie. Czekam, że może wraz z tobą łagodność spłynie na me serce, spokój na moje myśli, zapomnienie na pamięć."
Wiesław Myśliwski"Tak, to dlatego robiłam wszystko, żeby zagłuszyć emocje. Bo one bolą.”
— Cate Tiernan – Ukochany nieśmiertelny


 


 "Nie umiem, nienawidzę się rozstawać. Z nikim i z niczym, co niechcący pokochałem"

— Mariusz Ziomecki. felieton dla Przekroju. nr 39 i ostatni.TOP -> KLIK 


 "Można nie spać przez cały tydzień, przepłakać całą noc, stracić głowę z miłości i nikt niczego nie zauważy".
~ Janusz Leon Wiśniewski


 

 "Niektórzy ludzie zostawiają po sobie ładnie wyglądające blizny, ale w pewnym momencie pojawia się osoba, która wchodzi pod naskórek, tkankę i narządy. Czujesz ją w kościach i będziesz czuł aż do momentu, kiedy do końca zobojętniejesz i zamilkniesz. Czasem, kiedy leżysz zwinięty w gęstej nocy, jest mrowieniem na kręgosłupie jak delikatny dotyk warg wzdłuż krzyża. To bardzo piękne, ale wyniszczające tortury; nie zaśniesz już więcej".
~ Radosław Kolago


 


 "Jesteś piękna, ale nie chciałbym Cię przerżnąć, bo kiedy byłoby po wszystkim, nie chciałbym, żebyś czuła się zerżnięta. Chciałbym się z Tobą kochać i byłbym pewnie niezdarny i niezręczny, ale kiedy byłoby po wszystkim, chciałbym, żebyś czuła się kochana".
~ James Frey


 

 "Żyj teraźniejszością; niech przeszłość leży spokojnie w swej mogile. Unoś wysoko podbródek i omijaj kałuże. Nie zwracaj się do swoich przyjaciół po terapię".
~ Stephen King "Czarny Dom"


 

 "Uważaj na znajomości, które zaczynają się od głowy. O tych zapoczątkowanych fascynacją seksualną można szybko zapomnieć. O tych, które zaczynają się od rozmów, wymiany myśli i emocji, możesz nigdy nie zapomnieć."
— Magdalena Witkiewicz - Zamek z piasku


 


 "Umiałam się dogadać jedynie z tymi, którzy akceptowali mnie całkowicie. Niewielu ich było, ale zawsze znalazła się dobra dusza, która choć na jakiś czas wytrzymywała mój obłęd. Potem odchodziła jak inni".
~ Barbara Rosiek


 

 "Jaka ona jest? - pyta ojciec.
- Co Ci będę mówił. Jest taka, że jeszcze nie zdąży wyjąć papierosa, a już się zjawia trzech facetów z ogniem."

— Jarosław Borszewicz - Mroki


 


 "Ale i ona mu imponowała siłą, szaleństwem, inteligencją, charakterem potężnego chłopa ukrytym w drobnej kobiecie. (...) dostał kiedyś list od matki: ożeń się z tą kobietą, nie marnuj jej życia."

- Wojciech Tochman


 


 "Gdy masz szesnaście lat, odruchowo pijesz tanie wina w parku, w którym zgubiłeś się w dzieciństwie. Jakbyś chciał mu udowodnić, że go pokonałeś, że znasz go na wylot; upijasz się, pokazując mu-hej, mogę zgubić się sam w sobie, ale nie tutaj ,w tobie, na pewno znajdę drogę. I pewnie gdy jesteś koło trzydziestki, w identycznym odruchu w drodze do roboty przejeżdżasz obok mieszkania pierwszej dziewczyny, którą dymałeś. Za każdym razem chcąc się zatrzymać, wysiąść, przewinąć kasetę z czasem, iść do niej i tym razem zrobić to naprawdę dobrze. Tak, żeby podrapała Ci plecy, a nie tak jak wtedy, starała się uśmiechać, w ogóle nie wiedząc co Ci powiedzieć."

— Jakub Żulczyk


 


 "Wiecie, co jest fajnego w byciu singlem? Pewnie, że wiecie. Fajne jest to, że z niczego przed nikim nie musicie się tłumaczyć. Że nikt od Was niczego nie oczekuje, że do nikogo nie musicie się dostosowywać. Że Wasze życie jest tylko i wyłącznie Wasze, bez całej tej listy zakazów, nakazów i wspólnego układania grafiku. Chcecie na weekend w góry? Jedziecie. Chcecie przespać się z kolegą/koleżanką z pracy? To się przesypiacie.
To jest bardzo proste i bardzo wygodne i zaprawdę, można sobie nawet tłumaczyć, że zawsze można by tak żyć.
Natomiast życie szybko weryfikuje te plany i okazuje się, że jednak nie można. Że z czasem Wasza pełna dyspozycyjność przestaje już kogokolwiek obchodzić, bo koledzy i koleżanki, z którymi dotąd piliście do rana, mają swoje żony, swoich mężów, swoje dzieci albo choćby koty. Że to, że macie wolny wieczór, na nikim nie robi wrażenia, bo od zaliczenia kolejnego klubu ktoś może woleć oglądanie filmów pod kołdrą albo wspólne robienie spaghetti. Że to, że jesteście królem czy królową każdej imprezy nie ma już najmniejszego znaczenia, bo z osób Wam znajomych jest tam już tylko barman i pani pilnująca szatni.
Tak, to jest bardzo wygodne, kiedy macie dla siebie całe łóżko. Kiedy nikt nie zabiera Wam kołdry, nie budzi chrapaniem, nie wymaga powiedzenia „dobranoc”. To wygodne, że nie musicie mieć pełnej lodówki, bo jedzenie łapiecie na mieście w biegu, a cała łazienka jest tylko dla Was, więc i skarpety mogą być w niej porozrzucane, i deska nieopuszczona. Że szykować do wyjścia można się w niej do woli, bo przecież nie ma nikogo, kto by też chciał do niej wejść.
Tylko przychodzi taki moment, że chcielibyście czegoś innego. Czyjejś troski. Uwagi. Zainteresowania. Ręki, która podczas wieczornej pracy przy komputerze postawi na Waszym biurku herbatę. Która pogłaszcze, kiedy ulubioną bluzkę polejecie winem i która na czwarte piętro wniesie za Was ciężkie zakupy.
Wiecie, to strasznie fajne, kiedy wszystko można robić samemu. Ale jak fajne jest to, kiedy ktoś może robić to za nas. Nie dlatego, że mu za to zapłacicie i nie dlatego, że łączą Was więzy pokrewieństwa. Ale dlatego, że chce. Że jest z Wami tu i teraz i nie zamieniłby tego miejsca na żadne inne na świecie, bo tak zdecydował i w tym wyborze trochę z Wami już trwa.
Pewnie, że da się samemu naprawić kran, przemalować pokój, wymienić żarówkę. Da się pojechać na wakacje choćby i na drugi koniec świata. Da się samemu ugotować, nakryć do stołu, zjeść i pozmywać. Wszystko da się zrobić samemu. Tylko po co, skoro to wszystko jest o niebo lepsze, gdy robi się je we dwoje?
Ktoś kiedyś powiedział nam, że bycie singlem daje możliwości. A ja uważam, że ogranicza. Będąc z kimś, masz prawo zdecydować, czy chcesz coś robić we dwoje, czy jednak wolisz sam. Jeśli nie ma nikogo obok, wybór nagle znika. To nie jest dar od losu, że możesz sam obejrzeć sobie film. Po prostu nie masz wyjścia.
W byciu singlem najbardziej dojmująca jest właśnie samotność. To, że kiedy już wyciągniesz znajomych na jakąś imprezę, to po powrocie do domu i tak zostaniesz sam. Zastaniesz tam tak samo rozrzucone w nieładzie rzeczy, tak samo niepościelone łóżko, tak samo niezrobioną kolację. Nie będzie na Ciebie czekało nic poza tym, co znane i zapamiętane. Zero zaskoczeń. Wrażeń. Wzruszeń.
Kiedy będziesz mieć gorszy dzień, nikt nie zapyta, dlaczego. Bo nikt się o Ciebie nie troszczy. Nikomu na Tobie nie zależy. Nikt nie zastanawia się, jak Ci minął dzień, nie tęskni za Tobą, nie myśli o Tobie, kiedy wstaje rano ani kiedy kładzie się spać.
Dlatego czasem, zamiast myśleć, jak wiele Ci daje życie bez związku, pomyśl, jak wiele Ci ono zabiera. Jasne, że wszystko możesz robić sam, nie wyłączając z tego orgazmów. Ale nie przytulisz się sam ani przed, ani po. Ani również w trakcie."

Joanna Pachla


 

 "Mówię do siebie i patrzę na mroczne drzewa, cudownie obojętne. To znacznie łatwiejsze niż stać twarzą w twarz z ludźmi, kiedy trzeba sprawiać wrażenie szczęśliwej, silnej, inteligentnej. Zdjąwszy maskę, idę, mówię do księżyca, do obojętnej, bezosobowej siły, która nie słyszy mnie, lecz tylko akceptuje moje istnienie. I nie miażdży mnie."
Sylvia Plath
  "Mam szaloną ochotę na Twoje towarzystwo
Bez względu na wszelkie erotyczne objawy".

~ Stanisław Ignacy Witkiewicz "List do żony"


 

 "Będziemy się kochać na podłodze i słuchać jak nam w głowach pada deszcz, będziemy mieli odłączony telefon i odłączony prąd, będziemy mieli nakaz eksmisji i pięć złotych, z którymi nie wiadomo co zrobić, będziemy mieli odłączony świat. I świt. (…) Zrobimy sobie obrączki z trawy i wianek z pokrzyw i mleczy, pójdziemy daleko, spijemy się winem o nazwie czarownica, poziomkowym, i obiecamy sobie, że aż do śmierci Cię nie opuszczę, obiecamy sobie miłość, wierność i niepewność (…)"
~ Marta Dzido


 *

Mam nadzieję, że podobały Wam się zarówno zdjęcia, jak i cytaty.
Dobranoc!


42 komentarze:

 1. Świetne zdjęcia i refleksyjne cytaty :)

  Zapraszam do mnie -> nataliapfotografia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Cuudowny post, taki naprawdę szczery, można czytać i czytać, a na Ciebie patrzeć godzinami! :3
  Dzięki za tą dawkę super energii przed snem i na lepsze jutro! :3
  Dobrej nocki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje kochana i oby faktycznie jutro było lepsze.. :)

   Usuń
 3. jakie cudeńka kochana!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kicia, te cytaty są magiczne! nie mówiąc o zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo kogo my tu mamy! witam w moich skromnych progach! i dziękuje :) :*

   Usuń
 5. Zauroczyło mnie zdjęcie 6 od dołu. Coś mnie strasznie do niego przyciąga, chyba emocje jakie na nim pokazujesz :)
  I uwielbiam cytat o byciu singlem.
  Dobranoc :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie, że znalazłaś wśród nich swojego ulubieńca - zarówno zdjęć jak i cytatów :)
   całusy!

   Usuń
 6. Moim zdaniem zdjęcia, są takie nijakie. Zwykłe autoportrety, na wzór dziewczny, której się nadzwyczajnie nudzi, lub chce zmienić profilowe na facebooku. Bez szału :) Proszę nie brać tego jakoś mocno do siebie, po prostu mnie to nie powaliło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja odbieram Twoje slowa wręcz jako komplement. Chciałam aby te zdjęcia były zwykłe, nijakie, do zmiany profilówki na fejsie - bo przecież każdy z nas takową od czasu do czas zmienia. Mam tyle sesji tematycznych, z pomysłem, aranżacją, stylizacją, że czasami zwyczajnie potrzebuje zrobić coś prostego, niezbyt wymyślnego. Te zdjęcia takie są, ale są również szczere. Są moje i za to je lubię, nawet jeśli przez to mają być zwyczajne :)

   Usuń
 7. Pierwszy raz zajrzałam na Twój blog ale coś czuje, że nie ostatni! :) Przeglądając te autoportrety nie powiem bardzo pozytywnie mnie zaskoczyłaś. Są po prostu nieziemskie! :D Jedne z najlepszych jakie widziałam (ale co ja tam się mogę znać :p). Mają ten przekaz, emocje.. jednym słowem cudo, cudo, cudo! ;) Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. :) Dobranoc :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam w moich skromnych progach i jak najbardziej zapraszam - częściej!
   Dziękuję za tyle miłych słów... całuję :*

   Usuń
 8. ostatnie zdjęcie miażdży! a cytaty wspaniałe! idealny wpis!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie chyba też jest moim ulubionym! dziękuje :*

   Usuń
  2. Ostatnie - również mój ulubieniec!!! :-)

   Usuń
  3. Oraz moj !

   Usuń
 9. uwielbiam Twoje wpisy!!! a ten jest szczególnie moim ulubionym - te zdjęcia... i cytaty, LOVE!! <3
  /L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mnie to cieszy! dziękuję, L :)

   Usuń
 10. cudowna autoportrety tak i jak cytaty !:) piękna jesteś :)
  zapraszam do siebie:)
  www.paluszkiewiczphotography.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. dwa ostatnie zdjęcia są extra, z resztą.. wszystkie są boskie:) lubie takie autoportrety! i ciekawy makijaż:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje! :* makijaż taki, w jakim lubię się najbardziej - efekt kociego oka :)

   Usuń
 12. Piekne zdjęcia, te ostatnie czarno biale,ale prosze cię, zdejmij to coś z szyji. Nie rozumiek fenomenu tej opaski ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty nie rozumiesz więc nie nosisz, jednak nie narzucaj innym co mają robić. Mi się to podoba, przypomina mi to czasy dzieciństwa :)

   Usuń
 13. o jestem zachwycona tymi zdjęciami !

  OdpowiedzUsuń
 14. więcej takich postów więceeeeej <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się, aczkolwiek nie mogę nic obiecać! wiele planów mam na te wakacje, oby czasu wystarczyło :)

   Usuń
 15. Widać, że w autoportetach czujesz się jak ryba w wodzie :) I brwi jakieś inne, piękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, na autopotretach jestem na 100% szczera i prawdziwa :) dlatego dobrze się czuje, robiąc je ;)
   Co do brwi - wyregulowałam je za namową hejterów, na początku baaardzo tego żałowałam, bo zrobiłam to nieumiejętnie i skróciłam sobie lewą brew, ale teraz trochę włoski odrosły i staram się je utrzymywać w takim stanie, w jakim są obecnie - efekt mi się podoba, cieszę się, że Tobie również :)

   Usuń
 16. Piękne zdjęcia, świetny post ! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bez zbędnych wstępów.. Cytat o Ś
  Byciu singlem.. Czytając go rozkleilam się jak dziecko.. Świeżo po rozstaniu jest to z jednej strony takie dobicie, ale z drugiej motywacja,iskierka nadziei że może kiedyś będzie tak cudownie i to z kimś u boku.
  Poza tym. Zdjęcia. Wiesz że jesteś cudowna i piękna.
  Oh. Motywujesz i zarazasz uśmiechem kochana ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie dobrze, na pewno!!! zawsze po burzy wychodzi słońce kochana : )
   dziekuje za miłe słowa!! będę zarażać dalej :*

   Usuń
 18. Farbowałaś włosy? BO masz takie brązowe, piękne <3 Czy może to jest pozozstałośc po jakiejś szaponetce, jakiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic z nimi nie robiłam, to moje naturalne ;)

   Usuń
 19. skąd ten naszyjnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, znalazłam podczas sprzątania w domu :)

   Usuń
 20. jesteś niezwykle fotogeniczna i pomyslowa, świetne autoportrety :)

  OdpowiedzUsuń
 21. cudowny post! <3
  czytałaś "Mroki"? :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Musisz być prześwietną dziewczyną, podziwiam Twoją fotogeniczność, swobodę przed aparatem, a cytaty które dobrałaś do zdjęć miażdżą i wchodzą mi głęboko w głowę, są niesamowicie trafne i prawdziwe ! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Miło mi, że znalazłem akurat u Ciebie cytat z mojej książki, dziękuję :)

  Piotr

  ps. na FB polecam swój fpg: "Powiem ci coś"

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze! ;)