17 lis 2013

Tutorial - przeróbka zdjęć

Wiele osób nieustannie zasypuje mnie pytaniami odnośnie tego, w jakich programach i w jaki sposób przerabiam swoje zdjęcia. Zamiast kolejny raz odpisywać na wiadomość, postanowiłam stworzyć posta, w którym wyjaśnię pokrótce co i jak. Nie jest to nic skomplikowanego, zatem - zaczynamy!

 Pierwszą kwestią, którą warto omówić jest wybór programu. Być może kilka osób będzie zaskoczonych faktem, iż nie przerabiam zdjęć w Photoshopie. Zwyczajnie nie potrafię, dlatego posługuję się dwoma innymi, równie popularnymi programami.
Ich nazwy to: Photoscape i photo!editor, oba ściągnięcie bez problemu z internetu ;) 

Czasem zdarza mi się "dopracowywać" kolory w dwóch internetowych programach, linki do nich podaję tu: 
Oba są bardzo łatwe w obsłudze, dlatego nie będę podawała szczegółowych instrukcji. Jeśli będziecie mieli jakieś pytania - śmiało pytajcie w komentarzach, a postaram się pomóc :)

Przechodząc do sposobu przeróbki...Tak naprawdę przerabiam bardzo niewiele. Najczęściej bawię się kolorami, kontrastem i pozbywam się niedoskonałości. Wolę, gdy zdjęcie jest w miarę możliwości naturalne, niż gdy aż bije po oczach sztucznością.

Dla przykładu pokazuję kilka zdjęć przed i po przeróbce:

PRZED

PO

PRZED

PO


PRZED

PO

PRZED

PO

PRZED

PO

PRZED

PO

PRZED


PO


 Ok, teraz przejdźmy do przeróbki zdjęcia krok po kroku. Jeśli ściągnęliście już te dwa wcześniej wspomniane programy, to rozsiądźcie się wygodnie i postępujcie według wskazówek.

Na początek otwieramy Photoscape'a, po lewej stronie mamy wgląd w poszczególne foldery, zatem wybieramy zdjęcie, które mamy ochotę przerobić. Ja wybrałam jedno z ostatnich autoportretów:


 Pierwszą czynnością, którą wykonuję, jest wyostrzenie. Pod zdjęciem klikamy w zakładkę "home", następnie "wyostrz" i ustalamy stopień wyostrzenia. Ja nie przesadzam z tym za bardzo, bo nie chcę osiągnąć efektu nienaturalnie ostrego zdjęcia. Po tym zabiegu zdjęcie prezentuje się tak :


Sami przyznacie, że nie zmieniło się zbyt mocno i o to chodziło ;)
Idziemy dalej. Pozostajemy w zakładce "home" i klikamy -> "jasność, kolor".
Tu według własnego uznania rozjaśniamy/przyciemniamy/pogłębiamy kolory zdjęcia. Ja nie zmieniam kolorów zbyt mocno, efekt prezentuje się tak:


 Następnym krokiem jest zakładka -> "filtr" -> "efekt kliszy" (na samej górze) -> i według własnego uznania wybieramy efekt. Ja zazwyczaj stawiam na "porta" oraz "provia". Zdjęcie po tym zabiegu wygląda tak: 


 W tym momencie kończę edycję zdjęcia w programie Photoscape i przechodzę do Photo!editora. 

Tu tak samo jak poprzednio wybieramy zdjęcie, następnie klikamy opcję "Enhance color". 
Efekt: 


I na koniec klikamy w zakładkę "make up" i rozprawiamy się z wszelkimi niedoskonałościami, które zaburzają nam estetykę zdjęcia. (ja mam na tym punkcie fioła:D)  Ważne jest, by nie wygładzić sobie skóry zbyt mocno, bo wtedy osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.

EFEKT KOŃCOWY:


 Mam nadzieję, że zaspokoiłam Waszą ciekawość, jeśli macie jakieś pytania - zapraszam do komentowania. ;)


 

16 komentarzy:

 1. ja często korzystam z iPiccy i jestem bardzo zadowolona :)
  świetny, przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pixlr to program, ktorego szukałam ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcie w koczku na łóżku- PRZEpiękne ! Moim zdaniem przeróbka niepotrzebna zupełnie! Prezentuje się lepiej, wrecz idealnie bez ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wg mnie przeróbka dodaje charakteru, który chciałam uzyskać...ale cieszę się, że komuś podobają się nawet i te "czyste" zdjęcia :-)

   Usuń
 4. Ojej, masz przepiękne usta w kształcie serduszka!;*

  OdpowiedzUsuń
 5. Wreszcie ktoś, kto nie przerabia zdjęć w PS'ie! :D Brawo dla Ciebie :D Moim zdaniem, zdjęcie powinno być zdjęciem (tak jak napisałaś, w miarę możliwości naturalne!), a nie foto-grafiką z nawaloną ps'ową "tapetą". Nie nazywajmy takich prac zdjęciami, po prostu. ;)

  Może dlatego właśnie Twoje zdjęcia cieszą się taką popularnością, bije z nich autentyczność i prawdziwe emocje, nie sztucznie wykreowane w programach graficznych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaki masz aparat , że taka dobra jakość :) ?

  OdpowiedzUsuń
 7. masz plombę w zębie?

  OdpowiedzUsuń
 8. Co jak co, ale właśnie dlatego lubię AP i pracę na warstwach - nie rozmywam i nie tracę faktury skóry:)
  Dlatego jeśli chciałaś uzyskać plastikowy efekt wprost z magazynu, po części Ci się to udało. Właśnie przez to niepotrzebne rozmycie. Skórę zostawiłabym w oryginale, gdyż widzę, że i tak faktura jest niemal niewidoczna.
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje mi się, że bez opcji "Enhance color" zdjęcie jest o wiele ładniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 10. jak przerobić zdjęcie tak jak ty na szaro ?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze! ;)